Ați văzut asta?
Bă, băieți, nu sunt fan Coldplay. Nu e vina lor, ei sunt buni, au publicul lor. E vina mea că am câțiva ani în plus și am prins (și) alte valuri în muzică. Dar știu ceva oameni care sunt fani, și care sunt astăzi la concertul Coldplay.
Nici fan manele nu sunt, tot din motivul de mai sus. Ar mai fi și altele, dar nu e important. Știu și ceva iubitori de manele. Nu prea cred că ăștia sunt astăzi o majoritate la concertul Coldplay.
De-aia, stau și mă uit la clipul ăsta și văd că cineva, undeva, nu a înțeles diferențele dintre cele două tipuri de public. Desigur, poate exista o oarecare suprapunere între ele. Cred însă că majoritatea celor care au plătit bilet la Coldplay nu au avut printre așteptări și un moment de manele cu Babasha.
Nu e vorba de fițe, de elitism sau alte cele. Se pot umple stadioane și pentru un concert cu manele. Dar nu prea văd concertul respectiv întrerupt pentru un moment Metallica. Nici măcar de dragul de a sparge niște bariere.
Eu nu zic că sunt ok huiduielile. Nu sunt. Nu-ți place manelistul invitat, enjoy your 3 minutes of cringe, în tăcere. Poate nu te-ai documentat tu suficient la ce trupă „manifest” ai luat bilet.
Da’ nici fanul experimentului din seara asta nu prea aș fi. Sigur, e dreptul celor de la Coldplay să strige asumat un fel de „Hello, Budapest!” în numele diversității, la București. E publicul lor, fac ce vor cu el.
Ce nu prea îmi place mie e să-mi explice unii pe net că „românilor” de fapt le plac manelele, așa, din oficiu și că sunt ipocriți și rasiști dacă neagă. Vorbiți, mă, în numele vostru!
Voi, ce ziceți? Ați fost la concert? Cum vi s-a părut?