Am schimbat mașina diesel nemțească cu una japoneză hibridă.
De când am luat-o pe-asta nouă, imi fac femeile cu mâna pe stradă, vă jur! Fără să fac nimic, doar conduc. La primele câteva episoade, mi-a crescut stima de sine până la tavan. Eu la volan, ele pe trotuare – un zâmbet discret, un semn usor din mână. Până m-am prins. Jumătate din mașinile de taxi și ride-sharing din oraș sunt exact ca a mea.
Acum că știu crudul adevăr, aleg să trăiesc viața la maxim. Încetinesc, zâmbesc și eu. Mă uit o clipă în ochii lor frumoși, plini de speranță. Pe urmă, demarez și le las așa, confuze. Eu merg acasă la soție, ca orice bărbat normal care și-a luat mașina japoneză cu care nu face nici bani, nici nu agață femei.
Nici bărbați nu impresionez, deoarece, se știe, ca să impresionezi bărbați cu mașina ta ai nevoie de cai mulți. Mie, caii mi-au scăzut cu vreo 50%. La fel și consumul. Aia veche avea cai cu față comercială, care mâncau fân într-una și produceau gaze non-stop. Asta nouă are un fel de ponei pe baterii. Fac și zgomot, da’ doar dacă dai tare cu biciu’n ei. Eu nu dau, că mi-e milă. Vorba lu’ țața Marioara, vecina lu’ mamaie „e bărbat, maică, da-i cam bleg, n-ai ce-i face!“
Cam atât. Ne vedem prin oraș. Am mașină nouă, dar mă recunoașteți voi- conduc încet, nu fac zgomot, zâmbesc la femei pe stradă și ma duc acasă, la soție.
magistral Manule, le ai ;)!
Mă bucur că ți-a plăcut! 🙏